Jak skakać przez przeszkody? Poradnik filmowy

Jest to coś czego uczę się od sześciu chyba lat… i wciąż się uczę. Znam teorię, więc zrobiłam film, który o niej opowiada. Ale teoria teorią a w praktyce czasem nie wychodzi :)

Generalnie podejście do skoku zależy od konia. Na jednym, który sam idzie, można aż do wybicia się konia do skoku siedzieć w półsiadzie. Na innych – trzeba konia wypchnąć biodrami i łydkami, zapracować – żeby podstawiły zad do skoku. U nas w Trawersie szkoła jest taka, żeby parkur jechać w półsiadzie, a przed przeszkodą odchylić ramiona bardziej do tyłu (bardziej spionizować półsiad), żeby odciążyć łopatki konia i pozwolić mu nimi zapracować i odbić się do skoku. Siadanie w siodło przed skokiem jest najczęściej wymuszone koniecznością wypchnięcia konia do skoku. Czyli w zależności od sytuacji może się zdarzyć.

W pierwszej fazie lotu ważne jest aby ułatwić koniowi skok, czyli przenieść swój ciężar ciała do przodu. Po to właśnie staje się w strzemionach i pochyla do przodu (składa się do skoku). Przy lądowaniu z kolei musimy zadbać o to żeby samemu nie zostać wyrzuconym z siodła, więc cofamy przy lądowaniu tułów do tyłu i prostujemy się, żeby stać pewnie w strzemionach. W czasie podejścia do skoku i samego skoku dobrze jest mieć nogi w strzemionach ustawione do przodu. Jeśli mamy je z tyłu, a koń np wyłamie przeszkodę, to fruniemy nad jego głową jak ptaki :)

Kolejna ważna rzecz to oddawanie wodzy. Koń nie może dostawać w zęby przy skoku, z powodu tego, że musi się wybić, wyciągnąć w locie a potem lądować. To byłaby dla niego kara. Dlatego w czasie skoku bardzo ważne jest aby oddać wodze, ale ważne jest też żeby mieć ręce blisko siebie nad szyją konia. Cały czas powinno się być jednak na kontakcie, czyli przy niższych przeszkodach oddawać mniej wodzy, a przy większych oddawać odpowiednio więcej. Na poniższym filmie nie we wszystkich skokach się to udaje, bo to jest rzecz techniczna, którą trzeba wypracować. Pod koniec filmu jeden z jeźdźców ma łokcie rozstawione na boki, jak by sam chciał pofrunąć, i oddaje za dużo wodzy tracąc kontakt. Oddawanie wodzy zależy też od konia, jeśli koń baskiluje, to trzeba ma oddać więcej wodzy, żeby nie dostał po zębach.

I ostatnia ważna rzecz, żeby koń nie dostał po grzbiecie pupą jeźdźca po skoku. Dlatego po skoku staramy się utrzymać w półsiadzie opierając nogi w strzemionach i usiąść dopiero jak koń zrobi kilka kolejnych kroków, a my jak opanujemy siłę ciągnącą nas w dół na siodło :)

Mam nadzieję, że film Wam się spodoba:

Komentarze

13
 • MartynkoowaxD

  Fajny film , na pewno mi się kiedyś przyda , dzięki : *
  : D

  Odpowiedz
 • Rudson ^^

  Fajny filmik :)
  W jakim programie robisz filmy?

  Odpowiedz
 • martynkoowaxd

  Wczoraj pierwszy raz z galopu skakałam : P
  Ii .. rady się przydały : P

  Odpowiedz
  • zebrazklasa

   Super! Kiedy masz następną jazdę skokową?

   Odpowiedz
   • martynkoowaxd

    Właściwie to ja skaczę co tydzień . Bo wiesz , ja nie jeżdżę sportowo tylko rekreacyjnie , w zwykłej szkółce . Skoki mamy na każdej jeździe ale wcześniej były tylko z kłusa , a wczoraj już z galopu . I jazdy mam tylko raz w tygodniu .. : ( Ale zawsze coś : P Chciałabym być w jakimś klubie sportowym , ale u mnie w pobliżu żadnego nie ma .. Znaczy niby jest , ale czasami sobie jadę popatrzeć i z tego co widzę , jest tam taki chaos , na jeździe ciągle praktycznie stępują , troszeczkę kłusują , a skoków wgl nie ma . ..

    Odpowiedz
    • zebrazklasa

     Każdy zaczyna od rekreacji :) Jak się skakało z galopu? Fajnie? Dziwny ten klub co go opisujesz, jak nie ma skoków to jaki sport oni trenują? Stępowanie?

     Odpowiedz
     • martynkoowaxd

      Hehe , być może trafiam zawsze na zwykłą lekcję , chociaż nigdy nie widziałam , żeby ten klub miał jakieś treningi , no ale dobra : P
      Fajnie się skakało , myślałam , że wylecę z siodła przy skoku , ale było dobrze : P Wczoraj Pan dał nam ” wycisk ” , jakieś 15 min galopu bez przerwy , potem kłus i znowu galop . I wczoraj miałam o 15 min dłuższą lekcję , bo przyjechałam wcześniej a koń był już gotowy , wsiadłam i pojechałam na padok . : P
      Pzdr : *

 • Wercia

  Świetny filmik, przydał mi się.

  Odpowiedz
 • Gaba xd

  ja dopiero nie dawno zaczęłam się uczyć jeździć i ku mojemu zdziwieniu już na 6 lekcji pani pozwoliła mi samej kłusować, teraz to muszę czekać tylko na wiosnę bo wtedy zacznę uczyć się galopu :) chętnie bym Cię poprosiła o jakieś rady w przyszłości :)

  życzę Ci wielu sukcesów :D
  a jeszcze jedno mogłabyś mi napisać jak nazywa się piosenka w tym filmiku jest bardzo fajna :D

  Odpowiedz
 • WinterTea

  Świetny filmik ^-^
  Ja mam pytanko odnośnie najazdu. Skaczę już trochę, ale cały czas mam wątpliwości: lepiej z półsiadu, czy z pełnego siadu?

  Odpowiedz
 • Koniara2001

  super filmik

  Odpowiedz

DODAJ KOMENTARZ?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.