Jak wybrać oficerki ujeżdżeniowe?

Należy Wam się wpis nt. wielu tematów, ale skoro ostatnio pisałam o oficerkach – zacznę od oficerek. Dwa lata temu przed moimi  pierwszymi Mistrzostwami Europy zakupiłam oficerki Hippica szyte na miarę. Niestety posiadanie jedynych oficerek przy takiej intensywności treningów i zawodów jest błędem. Ostatnio psuł mi się  nich zamek kilkakrotnie, ale gdy zepsuł się po raz czwarty tuż przed zawodami w Strzegomiu powiedziałam dość. Trzeba było się zdecydować na zakup nowych.

Istotne jest to, że chciałam zamówić oficerki ujeżdżeniowe, ponieważ chciałabym jednak nadal startować w tej dyscyplinie, a w wkkw też tylko na ujeżdżeniu są one obowiązkowe. Z reguły renomowani producenci oficerek ujeżdżeniowych maja tez w ofercie skokowe i uniwersalne, gdyby kogoś interesowały. Zatem po kolei jak wybrać:

 

JAKA MARKA?

Jest kilka topowych marek oficerek dresażowych. Petrie, De Niro, Koenings, Kempkens i pewnie inne. To, co je łączy to topowa jakość i topowa cena, natomiast różni je łatwość zamówienia – De Niro, Petrie i Koenings można zamówić w polskich sklepach, pozostałe trudniej. Słychać również o bardziej niszowych markach np. Alberto Fascani, o których wspominała Ola Szulc w swojej wypowiedzi w poprzednim wpisie.

Znalazłam też markę baaaardzo polecanych na forach oficerek portugalskich szytych na miarę a przy tym zdecydowanie tańszych niż marki topowe – marka nazywa się CELERIS.

http://www.celeris-boots.com/en-artcraft.htm.

Na forach brytyjskich jest ogromny zachwyt nimi, ponieważ można je sobie na wiele sposobów indywidualizować. Oficerki z lakierowaną cholewką Celerisa kosztują zdecydowanie taniej niż Petrie czy Koenings ale popyt na nie jest taki, że obecnie czeka się na nie.., 5-6 miesięcy :( Tyle nie wytrzymam ze starymi.

Istotna była dla mnie możliwość sprawnego zamówienia i przymierzenia, więc zainteresowałam się marką Petrie. Istotne jest też było, żeby miały zamek z przodu, bo dosyć już mam trochę tego psucia się zamka z tyłu buta.

 

JAKI MODEL?

To okazuje się jest duży temat. Przede wszystkim te najbardziej klasyczne oficerki ujeżdżeniowe to te o wojskowym kroju, nieco szersze w kostkach. Nie byłam nigdy ich fanką, przyzwyczajona do lżejszych i miększych skokowych.

Oficerki Koenings Favorit

Jednak oficerki skokowe maja z reguły zamek z tylu łydki, są miększe, zatem mocniej siadają na kostce, trzeba zamawiać z zapasem ze 2cm i nie nadają się na wyższe konkursy ujeżdżeniowe. Modele dresażowe maja sztywne cholewki i dlatego osiadają mniej, za to są na początku mega niewygodne.

Jedna ze sprzedawczyń ze sklepu jeździeckiego podpowiedziała mi, że dla nóg z wyraźną łydką i dużo węższą kostką, modele “militarne” maskują nieco tą specyficzną budowę nogi i wyglądają bardzo ładnie. Miałam możliwość przymierzenia takich butów (ale które miały za krótką dla mnie cholewkę) i rzeczywiście wyglądały bardzo ok, więc się do tego modelu przekonałam.

 

JAK MIERZYĆ NOGĘ?

Uwaga! Każda marka inaczej każe mierzyć nogę i różnice są ogromne! Jeśli zamawiacie oficerki w Polsce najlepiej dać sobie zmierzyć nogi przez sprzedawcę. Ja niestety nie mam przedstawicieli oficerek Petrie w Gdańsku wiec musiałam sobie poradzić sama i jest to stres, bo oficerek robionych na wymiar nie można zwrócić a pieniądze są spore… Przy oficerkach ujeżdżeniowych jest o tyle łatwiej, ze należy dobrze wymierzyć rozmiar stopy (najlepiej przymierzyć jakieś oficerki tej marki w sklepie, ja właśnie tak zrobiłam i z tego wyszedł mi rozmiar buta), szerokość łydki w najszerszym miejscu (w bryczesach i skarpetach, w których normalnie jeździmy) wysokość tylu nogi od podłogi do zgięcia pod kolanem stojąc na boso w przypadku Petrie (uwaga Koenings mierzy wysokość inaczej) i szerokość nogi tuz pod kolanem. Jeśli robiłabym oficerki skokowe musiałabym jeszcze podać 5 rozmiarów począwszy od szerokości stopy w podbiciu, obwodu stopy przy piecie, kostki, i dwóch pomiarów nad kostka…

 

 

Jak widać na poniższym zdjęciu, rozmiar (długość cholewki) dla tej samej nogi jest inny w różnych markach w zależności od sposobu pomiaru, tak więc trzeba sobie poszukać instrukcji w internecie.

 

JAKI MODEL WYBRAĆ?

Podstawowe modele to Petrie Olimpic, Petrie Padova – oba modele mają zamek z przodu po wewnętrznej stronie buta i bardzo atrakcyjną cenę od 1200-1700zł (Pasi-Konik). Są zrobione ze skóry wołowej i nie będą się tak błyszczeć jak oficerki ze szczotkowanej skory cielęcej, ale mimo wszystko to bardzo porządne oficerki. Jeśli marzą Wam się oficerki z lakierowaną cholewką to w Petrie są one możliwe tylko w najdroższych modelach z cielęcej skóry i wtedy cena takich oficerek jest ponad 2500 tys.zł. W Celerisie są możliwe dużo taniej, ale jak już wspomniałam czas oczekiwania jest mega długi.

 

JAK ZAMAWIAĆ?

Przy zakupie drogich oficerek na wymiar opłaca się zamawiać w polskich sklepach. Cena tam oferowana jest niezależna od kursu Euro i zawiera w sobie przesyłkę z Holandii czy Włoch. Jeśli chodzi o Petrie jest też kilka innych – ekonomicznych możliwości zamówienia oficerek.

Po pierwsze w sklepach polskich są z reguły oficerki zamówione i nie odebrane, albo nie opłacone przez klientów i sprzedawane w związku z tym dużo taniej, trzeba tylko mieć szczęście i znaleźć swój rozmiar. Np w Pasi-Koniku:

 

 

Z kolei w największym holenderskim sklepie z oficerkami Petrie też jest bogaty dział wyprzedaży:  https://www.dutchridingboots.eu/special-discount-of-25/dressageboots-25-discount/allure-25-discount/.

 

 

Te oficerki są na stanie więc przychodzą po kilku dniach, ważne tylko aby znać swój rozmiar. Przy zakupie gotowych rozmiarów nawet z wyprzedaży buty można zamienić albo zwrócić.

Dodatkowo znając swój rozmiar w konkretnej marce można upolować swoje wymarzone oficerki na niemieckiej stronie http://www.ebay.de/sch/Reitstiefel/183382/bn_12705247/i.html

Tam pojawiają się zarówno używane, ale niezniszczone Koeningi, Petrie, DeNiro i można takie kupić nawet za ok 99 Euro, a także pojawiają się oferty wyprzedażowe niemieckich sklepów. Minus takiego zakupu to to, ze nie każdy sprzedawca z tej strony chce wysyłać do Polski, a drugi ze trzeba po prostu polować na swój rozmiar i może to zając dłuższy czas.

Ja zdecydowałam się na Petrie Anky Elegance, z przedłużoną, lakierowaną cholewką. Niestety muszę na nie czekać do końca Maja i wtedy się przekonamy czy dobrze je zmierzyłam…

 

Komentarze

19

DODAJ KOMENTARZ?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.