Let it be…

Dzisiaj po raz kolejny miałam skokową jazdę na Donku. Po ostatnim treningu z panem Michałkiem podczas którego zupełnie nie szło mi skakanie z galopu, pani Kasia stwierdziła, że teraz będziemy głównie pracować nad rytmicznym galopem. Jak to pani Kasia powiedziała, jeżeli nie widzisz odległości do przeszkody, nie próbuj odmierzać tylko trzymaj rytm, a odległość sama przyjdzie.

Przez ostatnie trzy jazdy Pani Kasia ustawiała po trzy drągi (następnie stawały się przeszkodami) w różnej konfiguracji, które miałam przejeżdżać np. w ósemkę. Moim głównym zadaniem było dbanie o zaokrąglenie Donka i utrzymywanie równego, energicznego tempa galopu (z podstawionym zadem). „Let it be”, resztę miałam pozostawić koniowi. Oprócz tych zadań, które już wymieniłam miałam też być w niskim półsiadzie (tak by móc równoważyć konia przed przeszkodą, odciążając przy tym grzbiet Donka)a także przy zakrętach równoważenie konia poprzez odchylanie zewnętrznego ramienia.

Na początku jazdy jak to zwykle Donek, był troszkę ospały, ale w miarę podnoszenia przeszkód coraz bardziej się rozkręcał i był co raz bardziej skoczny. Do tego prawie do wszystkiego mi pasowało, dzięki czemu mogłam tez skupić się na technice skoku. Tak jak wcześnie nie wierzyłam, że trzymanie tempa pomaga w znalezieniu odpowiedniego punktu odbicia, tak teraz uważam że może nie zawsze, ale bardzo w tym pomaga.
To ćwiczenie było też wyzwaniem dla Donka. Dzięki niemu uczył się sam myśleć podczas pokonywania przeszkód, a w związku z tym parkurów lub krosu. W WKKW jeździec i koń są parą i muszą się wzajemnie wspierać. Czasami zdarza się tak że jeździec nie jest w stanie odmierzyć do przeszkody ( bo np stracił równowagę, wypadło mu strzemię itp.) i w takich sytuacjach koń musi sam sobie radzić. Nawet takie drobne ćwiczenia na treningach, mogą znacznie ułatwić przejazd krosu lub parkuru, lub też wyratować jeźdźca z opresji (tak jak to się zdarzyło podczas krosu w Strzegomiu :P).

Komentarze

6

DODAJ KOMENTARZ?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.