O strzyżeniu koni

Pouczyłam się trochę, żeby przekazać cenne informacje na temat, który dopiero co przeszłam.

Po co strzyże się konie? Generalnie strzyże się je od jesieni po to, żeby pracując w hali nie zużywały energii i cennych pierwiastków na pocenie się pod ciepłą zimową sierścią. Na zachodzie konie strzyże się kilkakrotnie w ciągu zimy. Strzyżenie zależy od tego jak intensywnie koń ma pracować. Dodatkowo powiem Wam jak się nazywa strzyżenie koni po angielsku:

HORSE CLIPPING. A szablon do strzyżenia nazywa się HORSE CLIPPING PATTERN, lub HORSE CLIPPING STENCIL.

Jakie są najczęstsze wzory strzyżenia, przynajmniej na zachodzie?

Podbrzusze i szyja (ang.: belly and neck clip)

takie strzyżenie jest przeznaczone dla koni które pracują lekko oraz tych które dużo czasu spędzają zimą na dworze, a chcemy, żeby mniej się pociły. Na czerwono zaznaczone są miejsca gdzie zostawia się sierść, a na biało te ogolone.

Niskie pasmo (ang.: low trace clip)

Przeznaczenie dla koni lekko pracujących.

Wysokie pasmo (ang.: high trace clip)

Dla koni pracujących średnio ciężko.

Na derkę (ang.: blanket clip)

Takie strzyżenie jest idealne dla koni pracujących regularnie, bez utraty kondycji w związku z nadmiernym poceniem. Oczywiście każde cięcie sierści powoduje, że powinniśmy ubierać konie w dodatkowe derki przed wyjściem na dwór.

Na myśliwego (ang.: the hunter clip)

Jest to cięcie przeznaczone dla koni dość intensywnie pracujących. Jest kilka rodzajów tego cięcia na myśliwego. Koń tak ogolony musi mieć derkę praktycznie cały czas na sobie zimą. Pytałyście czemu zostawia się sierść pod siodłem. Na logikę wydaje mi się, że tak samo jak się ogoli nogi, a potem nosi się obcisłe rajstopy to włosy mają tendencję do wrastania w skórę, tak samo może być u koni. Przecież siodło trze i ciśnie a włosy chcą odrastać. Poza tym odrastający włos uciskany przez siodło może swędzieć konia. Nie wiem czy tak jest na pewno, ale podejrzewam, że jestem blisko prawdy w tym temacie.

Oczywiście można ogolić konia całkowicie, razem z nogami:

Całkowite strzyżenie (ang.: the full clip)

Takie strzyżenie dotyczy tylko koni intensywnie pracujących i startujących. Zimą jeśli taki koń ma wyjść na dwór zaleca się nawet bandażować mu nogi, żeby nie zmarzł, a więc jest kłopot.

Strzyżenie Smoka jest wypadkową kilku powyższych, najbardziej typowych strzyżeń i wynika z praktycznych potrzeb. Chcę, żeby się mniej pocił, ale nie chcę żeby na dworze marzł. Tak więc pół szyi ma do ogrzania. Jednocześnie zad bardzo mu po treningu paruje a i tak najczęściej stoi w derce zarówno w stajni jak i na padoku, więc ma zad ogolony.

Pomysły na wzorki (ang.: clipping stencils) jakie znalazłam nie są oszałamiające, muszę przyznać. Myślałam, że więcej jest tego na sieci. oto kilka z nich:

http://www.horsegroomingsupplies.com/horse-forums/crazy-clipping-patterns-thanks-google-images-487744.html
http://www.luckypony.com/productcart/pc/viewPrd.asp?idproduct=24804&idcategory=0

a to jest ten wzorek, które powinnam zrobić Smokowi!
http://stencilbum.co.uk/shop/product.php?id_product=205

Komentarze

5
 • Kasia

  Dzięki za odpowiedź :)

  Odpowiedz
 • Magda :)

  A dzisiaj się nad tym zastanawiałam :)

  Odpowiedz
 • Werka

  hej, czytałąm ostatnio w gazecie że jak strzyżesz tak że zpstaje ten ś;ad jak czaprak i nogi to by nie robiły się obtarcia na grzbiecie konia przez siodło , w sense ,że dodatkowa ochrona grzbitu przez obtarciami. Myślę że wiesz o co chodzi. Piszesz fenialnego bloga i pozdrawiam :D

  Odpowiedz
 • Poland needs 1D (@PoLANDLOveLaRRy)

  Hej :) Chciałabym umieścić konia w zagranicznej stajni ( jedynej najlepszej w okolicy, koń obecnie stoi w przydomowej stajni, marnuj się ) tylko jest problem. Jeśli miałby chodzić na zawody skokowe w zime ( N,P ) to czy powinnam go strzyc jeśli hala jest bardzo mała, nie ma “ścian” ( ma tak jakby okna ) i praktycznie nie da się tam skakać? Nic się nie stanie jeśli wałaszek będzie skakał na placu ogolony np. z półderką, albo jak na zawodach na rundzie honorowej?

  Odpowiedz

DODAJ KOMENTARZ?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.