What’s hot what’s not in dressage – wywiad z Olą Szulc

Szukając dla siebie oficerek ujeżdżeniowych (bo mam w tej chwili jedną parę której zamek zaczął się często psuć), odkryłam braki informacji w necie. Nic nigdzie nie jest napisane czy to po polsku czy to po angielsku co w ujeżdżeniu się obecnie nosi, czego na pewno się nie nosi. Udało mi się ustalić kilka poważanych firm zajmujących się produkcją oficerek ujeżdżeniowych (Patrie, DeNiro, Kempkens, Koenings, Hippika oczywiście) ale dostępność w Polsce zagranicznych marek jest ograniczona. A jak już przechodzimy do wyboru konkretnych modeli, (klasyczne oficerki ujeżdżeniowe vs lżejsze vs tzw. wszechstronne itp. Itd.) to już nie wiadomo co wybrać. Np firma Petrie ma swoje modele podzielone na ujeżdżeniowe, skokowe i wszechstronne, a czasem dochodzą jeszcze polo i inne.

 

 

Postanowiłam zatem zapytać u źródła. Jak wiecie odwiedzam czasem klub Golden Dream, którego właścicielkami są siostry Aleksandra i Joanna Szulc. Aleksandra Szulc jest ubiegłoroczną Mistrzynią Polski Seniorów w ujeżdżeniu, bardzo utytułowaną zawodniczką ujeżdżenia, podróżuje po zawodach międzynarodowych od wielu lat i mam nadzieję, że zaspokoi moją ciekawość w temacie „what’s hot, what’s not in dressage”. Stąd zadałam Oli kilka pytań odpowiedzi na które – mam nadzieję – nie tylko dla mnie będą przydatne ;) Użyczam sobie przy okazji tyle zdjęć z FB Oli, żeby można się było przyjrzeć frakom, oficerkom, i w ogóle dresażowej elegancji.

 

zdjęcia z facebooka Oli Szulc

 

  1. Czy ubiór konkursowy wpływa na ocenę sędziów w ujeżdżeniu? Co wg Ciebie ma największe znaczenie w tej ocenie jeśli chodzi o wygląd zawodnika?

AS: Przede wszystkim na ocenę sędziów wpływa nasza jazda , precyzja wykonania programu jak i użycie pomocy choć oczywiście elegancki wygląd jeźdźca pozytywnie oddziałuje na całokształt obrazka , który tworzy podczas przejazdu. Moim zdaniem jeździec powinien mieć dopasowany strój do ciała. Pasujące do siebie frak , nakrycie głowy oraz buty, rękawiczki podobnego koloru do bryczesów . Wszytko powinno tworzyć harmonijną całość

  1. Czy bywając na zawodach polskich lub międzynarodowych zaobserwowałaś jakieś mody wśród zawodników ujeżdżenia odnośnie ubioru konkursowego? Coś się nosiło kiedyś, czego dziś już się nie nosi?

AS: Od kilku lat jeźdźcy stają się bardziej odważni co do ubioru konkursowego. Kiedyś głownie startowało się w granatowym lub czarnym fraku , który był absolutnie niedopasowany do sylwetki jeźdźca oraz wykonany z grubych materiałów. Każdy wyglądał tak samo. Teraz mamy możliwość personalizacji . Dodania elementów kolorowych do fraka (np. beżowe, czerwone lub amarantowe kołnierzyki – mankiety itp.

Kask i oficerki również możemy wybrać w kolorze fraka .

 

  1. Co jest dziś dobrze widziane w ubraniu konkursowym zawodników ujeżdżeniowych, czy jakieś modele fraków, kasków, oficerek, bryczesów? Co jest absolutnie niewskazane?

AS: Dobrze widziana jest po prostu elegancja. Tak jak mówiłam wcześniej , każdy z elementów ubioru musi pasować do reszty. Tak że różowe oficerki do zielonego fraka raczej nie wzbudziłyby aprobaty

 

 

  1. Jak wygląda sprawa błyskotek w stroju zawodniczek? W skokach ich widać sporo, na zawodach ujeżdżeniowych też widziałam też wiele fraków i oficerek ozdobionych kryształkami w stylu Swarovskiego. Co dominuje na międzynarodowych arenach, jak się na to patrzy?

AS: Swarovski jak najbardziej jest bardzo częstym elementem w modzie dresażystek . Myślę , ze te ”błyskotki” przyjęły się bardzo dobrze . Obecnie ciężko byłoby znaleźć jeźdźca (kobietę) , która nie miałaby choć małej wstawki ze Swarovskim lub cekinami ,nowy zeszłoroczny trend.

 

  1. Chciałabym teraz skoncentrować się na oficerkach dresażowych. Wybór jest dość szeroki, teoretycznie mnóstwo marek. Są modele klasyczne które nazywam „wojskowymi”, są też bardziej delikatne – dopasowane w kostkach, z różnymi skórami, dodatkami, ozdobnikami. Dzisiaj usłyszałam, że jeśli oficerki mają sznurowadła z przodu to już nie są ujeżdżeniowe. Czy to prawda? Czy są takie elementy butów których się nie używa w oficerkach ujeżdżeniowych? Np. czy zawsze są jednolitego koloru?

AS: W obecnych czasach zaciera się granica miedzy ”oficerkami ujeżdżeniowymi” a resztą. Są buty klasyczne , sztywne z zewnątrz , z bardzo wyprofilowanym łukiem przy kolanie . To jest model stricte ujeżdżeniowy. W Grand Prix jeźdźcy zazwyczaj wybierają ten model butów , plus np. lakierowana skóra lub ” na pełen połysk”, często również kobiety dodają kryształki. Zawodnicy w niższych klasach często wybierają buty ”miękkie” ze sznurówką , zamkiem z tyłu lub ”polo” , wyglądają równie dobrze , są mniej zobowiązujące a przy tym dużo bardziej wygodne niż typowe ”ujeżdżeniowe” oficerki.

Co do koloru , jeśli połączenie kolorów do siebie pasuje , jest to dobrze odbierane. Sama startuję w miękkich butach na zawodach niższej rangi lub na młodych koniach , jedne buty są wiązane z przodu , drugie mają ciemnoszary kolor w połączeniu z granatowym lakierowanym łukiem, wyglądają na prawdę elegancko.

 

 

 

  1. Jak dobiera się oficerki dla siebie? Czy ma znaczenie czy ma się szczupłe nogi, jaką ma się budowę ciała, wzrost przy wyborze oficerek twoim zdaniem?

AS: Wydaje mi się, że jest to kwestia indywidualna każdego z nas. Trzeba zawsze wybierać to w czym się dobrze czujemy i jest nam wygodnie.

 

  1. Jakie są twoje doświadczenia z oficerkami, co się sprawdza z praktycznych rzeczy, a co nie (np. zamek z przodu, zamek z tyłu, skóra twardsza vs miększa), na co warto zwracać uwagę wybierając model dla siebie? Np. czy warto dopłacić za warstwę skóry antypoślizgowej od wewnętrznej strony buta?

 

AS: Moim zdaniem najważniejsze przy butach ”sztywnych” to dobrze wyprofilowany łuk przy kolanie , możliwie dobre dopasowanie oraz koniecznie zamek z przodu. Bardziej wygodne są buty miękkie i tutaj nie ma dużego znaczenia gdzie znajduje się zamek. natomiast tak jak pisałam wcześniej, są to buty mniej zobowiązujące, pasują głównie do krótkiego fraka.

Na pewno opłaca się kupować oficerki ze wzmocnionej skóry, być może dłużej wytrzymają. Skóra antypoślizgowa w mojej opinii jest zbędna.

 

 

  1. Zdradź nam proszę ile masz oficerek, jakie są twoje ulubione modele i dlaczego?

 

AS: Konkursowych butów do startów w wyższych konkursach mam 2 pary , Petrie Totilas lakier oraz DeNiro model Rafaello ” na wysoki połysk”. jeździ mi się bardzo dobrze w oby dwóch parach , ciężko zdecydować , które są lepsze. Na mniejszych zawodach używam włoskich miękkich butów Alberto Fascani , one są zdecydowanie najbardziej wygodne

 

 

Dziękuję bardzo za cenne informacje i życzę co najmniej powtórzenia sukcesu z ubiegłego roku!

AS: ‘Nie” dziękuję , Tobie również życzę wspaniałego sezonu i powodzenia na maturze !

 

 

 

Komentarze

12

DODAJ KOMENTARZ?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.